Korzeń omanu – jakie ma właściwości i zastosowanie?

Korzeń omanu jest niezwykle pożyteczną rośliną, która powinna się znaleźć w domu każdego z nas. Przypisuje się mu silne właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne oraz działa przeciwzapalnie. Może być również skutecznym lekarstwem na wiele problemów skórnych.

Korzeń omanu – na czym polega jego lecznicze działanie?

Wieloletnia roślina, o nazwie korzeń omanu, od dawna jest niezastąpionym elementem domowych apteczek. Jej składnikami są przede wszystkim helenina oraz azulen, które odpowiadają za jej przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne oraz przeciwzapalne działanie. Azulen dodatkowo łagodzi zakażenia skórne i obrzęki. Jest jeszcze inulina, która wspiera dobre bakterie jelitowe.

Korzeń omanu jest skuteczny podczas zmagań z pasożytami przewodu trawiennego. Doskonale sprawdzi się również w trakcie walki z podwyższonym poziomem cholesterolu, a oprócz tego zadziała wzmacniająco słabe serce i unormuje cykl miesiączkowy. Kobietom karmiącym, zażywającym regularnie korzeń omanu, może pomóc szybko i naturalnie rozkręcić laktację.

Korzeń omanu – gdzie go szukać i jak działa?

Korzeń omanu jest dostępny w aptekach oraz na półkach sklepów zielarskich – stacjonarnych i internetowych. Na ogół stosuje się go pod postacią naparu. Do jego przyrządzenia potrzebny jest pokruszony korzeń rośliny oraz wrzątek. Po upływie 30 minut powstaje napój, który po odcedzeniu jest gotowy do wypicia. Przy codziennym stosowaniu pierwsze efekty będą widoczne nawet po kilku dniach.

Czas picia naparu również nie może być przypadkowy. Przy walce z pasożytami, najlepiej jest sięgnąć po niego z samego rana, przed posiłkiem. W przypadku kobiecych dolegliwości powinno się wypijać jedną filiżankę z samego rana, a kolejną przed zaśnięciem. W przypadku infekcji dróg rodnych korzeń omanu stosuje się do płukanek i nasiadówek. Napar można wykorzystać do codziennej pielęgnacji skóry, przede wszystkim tej trądzikowej i łojotokowej.

Korzeń omanu w formie nalewki ma zastosowanie w leczeniu dolegliwości dróg oddechowych. Aby przyrządzić nalewkę, trzeba zmieszać 100 gramów korzenia i 250 ml alkoholu. Wymieszane składniki należy pozostawić w ciemnym miejscu przez co najmniej 7 dni. Na koniec trzeba ją odcedzić i rozpocząć kurację. Idealną dawką jest pół łyżeczki kilka razy dziennie.